KONFERANS DEĞERLENDİRME: Türk Göç Konferansı 2015 Prag, Çek Cumhuriyeti

Yazarlar

  • Mustafa Murat Yüceşahin Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fak., Coğrafya Bölümü

DOI:

https://doi.org/10.33182/gd.v2i2.567

Özet

Yakın zamanlı ve çeşitli tahminler başka ülkelerde yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin kabaca 5 ila 6 milyon kadar ama başka ülkelerden gelip Türkiye’de bulunan göçmenlerin-sığınmacıların 3 ila 4 milyon dolayında bir büyüklüğe eriştiğini gösteriyor.  Bu her iki kaba tahmini bir araya getirdiğimizde Türkiye’yi ilgilendirecek şekilde toplamda 8-10 milyon arasında bir uluslararası göçmen büyüklüğünün oluşumu oldukça dikkat çekici. Elbette bu büyüklük, uluslararası hareketlere katılan Türkiye kökenli veya Türkiye’ye gelip yerleşen göçmenelere ilişkin kesin verilerin üretimi ile netlik kazanacaktır. Ama bunların da ötesinde bu büyüklük, artık Türkiye’nin milyonları yurt dışına göndermekte olduğunu ve başka ülkelerden Türkiye’ye yönelen milyonlarca insanı da barındırdığını söylemeye yetiyor. Bu önemli bilgiyi geçtiğimiz Haziran ayında Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenen Türk Göç Konferansı 2015’te sunulan pek çok bildiri de doğruluyor. Bu yazımda, söz konusu konferansın hem bir katılımcısı hem de düzenleme komitesinin bir üyesi olarak; konferansın çeşitli boyutlarına ilişkin gözlemlerimi aktaracak şekilde bir değerlendirme yapmayı ve konferansa özgü önemli çıktılara değinmeyi amaçlıyorum.

 

ENGLISH ABSTRACT

Conference Report: Turkish Migration Conference 2015, Prague, Czech Republic

 

More recent and other estimations indicate that the number of immigrants who are originally from Turkey is roughly about 5 to 6 millions while those who moved to Turkey from other countries reach about 3 to 4 millions. When these two figures are added together about 8 to 10 million international migrants appear asa striking fact. Of course, these numbers will only be accurate when such data is produced on the number of Turkish origin immigrants and immigrants in Turkey. However, beyond this, Turkey has been sending millions abroad and now receiving millions from other countries too. This has been marked by several papers presented at the Turkish Migration Conference which was held at Prague, the capital of Czech Republic in June 2015. In this paper, I am discussing the outputs, as well as several aspects and features of this conference where I was both a member of the organisation committee and a presenting participant.

Yazar Biyografisi

Mustafa Murat Yüceşahin, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fak., Coğrafya Bölümü

Doç. Dr. M. Murat Yüceşahin Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Coğrafya Bölümü’nde doçent olarak görev yapmaktadır. 2002 yılında tamamladığı doktorasından sonra özellikle nüfus coğrafyası ile ilgili araştırmalara yönelmiş ve bu alanda pek çok yayın yapmıştır. 2011 yılında Laxenburg, Avusturya’da ‘International Institute for Applied Systems Analysis (IIASA), World Population Program’a davetli araştırmacı olarak katılmış, Türkiye nüfusunun doğurganlık, ölümlülük ve göç eğilimlerine ilişkin deneysel çalışmalar yapmıştır. Yüceşahin’in başlıca ilgi alanları arasında nüfus coğrafyası, sosyal coğrafya ve feminist coğrafya yer almaktadır. Pek çok akademik görevinin yanı sıra Dr. Yüceşahin, göç çalışmaları alandaki ilk Türkçe akademik yayın olan Göç Dergisi’nin yönetici editörlüğünü de yürütmektedir.

Yayınlanmış

2015-10-01

Nasıl Atıf Yapılır

Yüceşahin, M. M. (2015). KONFERANS DEĞERLENDİRME: Türk Göç Konferansı 2015 Prag, Çek Cumhuriyeti. Göç Dergisi, 2(2), 275-280. https://doi.org/10.33182/gd.v2i2.567

Sayı

Bölüm

Kitap İncelemeleri