Göç Dergisi Video Özet Uygulaması

2020-06-11

Göç Dergisi Video Özet Hazırlama Klavuzu

Video özet nedir?

Video özet, makalenizin ve makalenize konu olan araştırmanızın temel noktalarını sözlü olarak anlattığınız ve izleyicide makaleyi okuma konusunda merak uyandıran bir görsel anlatım aracıdır.

Video özet süresi ne kadardır?

Video özetlerin temel noktaları içeren, konsantre bir yapıda olması; en fazla 5 dakika sürmesi beklenmektedir.

Video özetini kim hazırlamalı?

Birden fazla yazar tarafından sunulan çalışmalarda baş yazar ya da yazar grubunun uygun gördüğü yazar tarafından hazırlanabilir.

Video özeti nasıl hazırlayabilirim?

Format ve çekim tekniği olarak görüntünüzü ve ses netliğinizi sağlayan her türlü ekipmanı kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki standartlara dikkat etmek koşuluyla yüksek çözünürlüklü telefon kamerası, bilgisayar kamerası, harici kamera  ya da kurumunuzun kayıt imkanı tanıyan uzaktan eğitim imkanlarından yararlanarak hazırlayabilirsiniz.

Teknik unsurlar:

-  Videonuzun süresi en az  2 en fazla 5 dakika olmalıdır.

- Görüntü ve ses anlaşılır olmalıdır. Telefon kamerası vb. araçlarla yapılan çekimlerde kamerayı yan tutunuz. Arka plan gürültüsü olmamasına dikkat ediniz.  Kameranın doğrudan anlatıcı olarak sizi göstermesine dikkat ediniz.

- Arka plan ve görsellerde kurumsal veya ticari hiçbir logo ve ibare yer almamalıdır.

İçerik unsurları:

Video özetinizin içeriği, çalışmanızın yapısına göre sizler tarafından tasarlanmakla birlikte aşağıdaki hususları içermesine lütfen dikkat ediniz:

-Makale başlığınızı tam olarak paylaşınız.

-Bu araştırmayı yapmaya neden karar verdiniz?

-Temel yanıt aradığınız sorular nelerdi?

-Hangi bulgu ve sonuçlara eriştiniz?

-Çalışmanızı farklı kılan yönleri ya da mevcut literatüre katkıları neler?

Göç Dergisi ekibine videomu nasıl iletebilirim?

Videonuzu tamamladıktan sonra dosya büyüklüğü nedeniyle e-posta aracılığıyla doğrudan ekleyerek göndermeniz mümkün olmayacaktır.

Bu nedenle dosyayı Google Drive, Wetransfer ya da benzeri dosya paylaşım uygulamalarını kullanarak gocdergisi@gmail.com e-posta adresine “Göç Dergisi Video Özet Onam Formu”nu doldurup ekleyerek son gönderim tarihinden önce iletmenizi rica ederiz.  

Videonuz Göç Dergisi ekibi tarafından montajlanıp gerekli kontrollerden sonra derginin youtube kanalında yayınlanacaktır.